Historie a fakta

Sbírku “Platební karty České republiky” jsem založil v roce 1994 s cílem vytvořit ucelenou kolekci platebních karet, které byly vydány bankami či jinými oprávněnými subjekty na území České republiky.

K pozoruhodným exemplářům ve sbírce patří například úplně první plastová karta Živnostenské banky k tuzexovým účtům. To ještě nebyla plnohodnotná platební karta, pouze průkazní karta, ale tvarem a materiálem, z něhož je vyrobena, zcela odpovídá vzhledu bankovní karty.

Sbírka též obsahuje úplně první platební bankovní kartu v ČR vydanou tehdejší Českou státní spořitelnou.

A jistě obtížně už by se dnes daly získat platební karty již dávno zaniklých bank – jako například Ekoagrobanky, Agrobanky, Moravia banky a podobně.

Karty již neexistujících bank naleznete v galerii Zaniklé banky .

Karty existujících vydavatelů karet v Česku si můžete prohlédnout v galerii Současné banky .

Ke konci roku 2018 mám ve sbírce 1.160 různých designů karet a počet platebních karet v mé sbírce dosahuje téměř 1.500 kusů.

Informace o aktuálním počtu platebních karet ve sbírce podle jednotlivých vydavatelů (bank) je v přiloženém souboru Statistika_PK_20181231 .

Pokud byste měli jakýkoliv exemplář platební karty (zejména z doby do roku 2000) a chtěli mi ho do sbírky věnovat, kontaktujte mě prosím na mailu info@bankovni-karty.cz.

S úctou

Dušan Jílek, sběratel platebních karet